• 17 років здорового сну
ukraine
0
0
UA RU
24/2/2023

Користь і шкода денного сну: коли час взяти паузу?


Зміст:
  • Денний сон: користь чи шкода для організму
  • Користь денного сну
  • Шкідливий вплив денного сну
  • Скільки потрібно спати в обід
  • Дитячий денний сон: до якого віку потрібно спати вдень

Для сучасної людини денний сон — практично недосяжна мрія. Неймовірний темп життя, постійна завантаженість на роботі практично виключають можливість на післяобідній сон і часто впливають на режим дня загалом.

Такі тенденції характерні для більшості розвинених країн, а ось Італію та Іспанію вони обійшли стороною. У цих країнах досі цінується культура сієсти, що передбачає 2-годинну паузу на обід і сон. Після обіду все буквально завмирає, і ніякий прибуток або важливі справи не можуть скасувати денний сон, користь якого тут не ставиться під сумнів. Але чи правда, що дорослій людині потрібно спати вдень, чи денний сон потрібен виключно дітям?

Денний сон: користь чи шкода для організму

Про те, чи корисний денний сон, чи він приносить шкоду, сперечаються багато фахівців. Одні стверджують, що відпочинок після обіду допомагає відновити сили, привести нерви в порядок і підвищити працездатність. Інші впевнені, що такий сон лише викликає відчуття постійної сонливості, порушує біоритми і робить нічний відпочинок неспокійним і непродуктивним.

Користь денного сну

Про те, чи корисно спати вдень, свідчить хоча б той факт, що більша частина дорожніх аварій припадає саме на період передбачуваного відпочинку. У цей час концентрація уваги людини і швидкість її реакції на раптові зміни ситуації різко знижується. Фахівці виділяють й інші переваги денної сієсти:

  1. Зменшення ризику серцево-судинних захворювань. Дослідження 23 000 осіб показало, що у людей, які вважають за краще спати вдень 3-4 рази на тиждень, проблеми з серцем виникають на 37% рідше.
  2. Чудовий настрій. Денний відпочинок підвищує рівень серотоніну й ендорфінів, викликаючи відчуття радості та задоволення.
  3. Перезавантаження мозку. Сон у денний час добре позначається на пам'яті та увазі, підвищує здатність до навчання і працездатність.

Денний сон прекрасно замінює шкідливі перекуси, надмірне вживання кави. Короткий відпочинок допомагає швидко відновити сили без штучних стимуляторів і сприятливо впливає на організм.

Шкідливий вплив денного сну

Є думка, що денний сон не завжди корисний. Деякі люди просто не можуть розслабитися і відпочити поза ліжком. Негативний вплив може полягати в:

  1. Занадто довгий сон здатний викликати млявість і дезорієнтованість, головний біль.
  2. Тривалий денний сон може стати причиною нічного безсоння.
  3. Люди похилого віку, які сплять понад 30 хв на день, піддаються ризику на розвиток хвороби Альцгеймера та деменції.
  4. Денний відпочинок, тривалістю понад годину, може спровокувати розвиток захворювань серця, діабету, печії або метаболічного синдрому.

Усі ці фактори ризику стосуються лише тривалого денного відпочинку, тому варто розібратися, яка тривалість сну оптимальна.

Скільки потрібно спати в обід

Помічали, що після денного сну почувалися млявими та загальмованими, хоча розраховували, що відпочинок матиме протилежну дію? Це не означає, що сон упродовж дня шкідливий, просто час відпочинку і його тривалість були обрані неправильно.

Сон дорослої людини складається з циклів тривалістю 1,5 години. Кожен період розділений на чотири фази:

  • 2 швидкі;
  • 2 повільні.

Швидка фаза сну займає 20 хвилин, і це найбільш сприятливий час для пробудження. Якщо людині "не пощастило" прокинутися в повільній фазі, вона буде млявою і дратівливою. Причому це стосується і денного, і нічного відпочинку.

Якщо протягом дня ви відчуваєте втому, найкращий спосіб підбадьоритися — подрімати 15-20 хв, але не більше. В іншому разі користь денного сну розвіється і гарного самопочуття він не принесе. Найкращий час відпочинку — з 13.00 до 15.00. Сон у цей час може повернути відчуття душевної рівноваги та спокою, підвищити продуктивність.

Дитячий денний сон: до якого віку потрібно спати вдень

Тут не існує будь-яких обмежень. Деякі діти спокійно обходяться без денного відпочинку вже у 2 роки, але є й такі, яким денний сон необхідний і в молодшій школі. Усе залежить від нервової системи дитини та її біоритмів.

Кожна дитина індивідуальна, тому примушувати до денного сну не варто. Поспостерігайте за малюком, на можливість відмовитися від денного відпочинку вказує кілька ознак:

  • настрій дитини залишається рівним протягом дня;
  • малюк спокійно засинає в проміжку 19-21 години та не влаштовує істерик вечорами;
  • дитя міцно спить вночі та не прокидається до 6-8 ранку.

Така поведінка дитини свідчить про те, що денний сон необов'язковий, а нервова система в неї міцна і здорова.


Читайте також: