• 17 років здорового сну
ukraine
0
0
UA RU
07/6/2024

З яких частин складається ліжко


Зручне та якісне ліжко відіграє важливу роль у відновленні організму. Саме на сон випадає майже третина життя людини, а від якості відпочинку залежить, наскільки продуктивним вийде день. Тому важливо знати, з яких частин складається ліжко, щоб у майбутньому уникнути проблем під час вибору цих меблів.

Узголів'я, узніжжя та царги

Це основні частини спального місця, від їхньої якості залежить довговічність конструкції. Дехто вважає, що єдина важливість узголів'я – декоративна роль. Дійсно, панелі з м'якими вкладками, з дерева або металу можуть доповнити інтер'єр спальні або навпаки – виділятися в ньому.

Проте сучасні узголів'я ліжка важливі також для теплоізоляції. Якщо стіна позаду меблів холодна або навпаки – нагрівається від сонця вдень, температура передаватиметься і на спальне місце. Особливо це помітно, коли перед відходом до сну в ліжку людина читає, дивиться телевізор або «сидить» у телефоні.

Сучасні варіанти виконання відрізняються за розміром:

  • європейський стандарт – спальне місце заввишки близько 60 см, з узголів'ям – до 1 м;
  • азіатський стандарт – ліжко до 400 см, усього – 80 см;
  • американський тип – основа з матрацом до 1 м, загалом – 1,4 м.

Узніжжя знаходиться з іншого боку ліжка і, як правило, виконує тільки одну функцію – з'єднує всю конструкцію. Цей елемент меблів не прикрашають за рідкісними винятками.

Царги – 2 або 4 поперечини, що з'єднують узголів'я та узніжжя. Головна вимога, яку мають виконувати ці складові частини ліжка, – міцність матеріалів і кріплень. Саме через проблеми з'єднання царг, узніжжя та узголів'я можуть виникати скрипи конструкції, що заважають спати.

Інший важливий момент – часто ліжка оснащені шухлядами для білизни. Їх встановлюють на місце узніжжя або однієї з царг. При виборі таких моделей потрібно звертати увагу на саму конструкцію і перевіряти, чи не з'являються через це перекоси і скрипи.

Основа ліжка

Тут встановлюють матрац, завдяки чому він або прогинається під вагою тіла в певних місцях, або зберігає свою рівність. Основи бувають двох типів:

  • моноліт – блок із дерева або фанери;
  • ортопедичні – з дерев'яних рейок (ламелей).

Перший варіант вважається більш бюджетним. Проте в разі поломки замінювати доведеться всю основу. До того ж моноліт підходить тільки для досить широких пружинних матраців – тонкі будуть сильно просідати, і спати може бути жорстко.

Ортопедичну основу роблять із різних типів дерева, які відрізняються за міцністю і гнучкістю. Також у ліжках варіюється кількість самих ламелей – наприклад, у двоспальних моделях їх буває 2 ряди, під окремі матраци.

Рейки під вагою людини прогинаються, забезпечуючи більший комфорт під час сну. До того ж саме на таку основу прийнято встановлювати ортопедичні матраци для досягнення максимального ефекту.

Додаткове оснащення

Під час виробництва ліжка частини конструкції можуть відрізнятися для особливих дизайнерських рішень або розширення функціональності. Вибираючи їх, потрібно орієнтуватися на особисті уподобання та бюджет.

Особливі узголів'я

 

Ця частина конструкції буває більш функціональною. Наприклад, на місці узголів'їв встановлюють спеціальні полиці, на які можна поставити смартфон, книги і навіть предмети, що прикрашають інтер'єр.

Іноді тут вбудовують освітлення – з декоративною або практичною метою. При виборі таких перегородок важливо враховувати, що конструкція ліжка буде довшою, і для неї знадобиться більше місця.

Висувні шухляди

Зазвичай у них складають постільну білизну, додаткові подушки або сезонні ковдри. Цей варіант чудово підходить для невеликих квартир, де важливий кожен сантиметр корисного простору.

Такі ліжка суцільні, і під ними не буде просвіту. Це зручно в плані прибирання і для стійкості всієї конструкції.

Підйомні механізми

Деякі моделі ліжок надають можливість підняти основу вгору, щоб під ламелями або монолітом зберігати постільну білизну. Це, як і у випадку з шухлядами, допомагає забезпечити додаткове місце в будинку.

Важливо враховувати, що підняти вгору ліжко з важким матрацом або подвійне може бути складно. Тому, якщо йдеться про спальне місце дитини, підлітка, людини у віці або загалом з обмеженнями у фізичній роботі, варто зупинити свій вибір на пневматичному газліфті. Він братиме на себе основну вагу конструкції, і людині не доведеться використовувати так багато сил.

Загальні рекомендації щодо вибору

Каркас ліжка має бути виконаний з якісних матеріалів. Недобросовісні виробники можуть обробляти ліжко, складові частини якого зроблені з ДСП або отримали пластикові вставки, хімічними речовинами. Вони при нагріванні влітку виділяють неприємний запах і навіть бувають небезпечними для здоров'я.

Інший важливий момент – міцність конструкції. Досить часто замінити окремо царгу або монолітну основу в разі поломки не вийде. Під час експлуатації всі частини ліжка будуть місцями просідати, через що нова деталь може не з'єднатися з попередніми. Тому відразу потрібно вибирати міцніший варіант або навпаки – простіший, щоб у найближчому майбутньому замінити його на довговічний.

Важливий момент – з'єднання частин ліжка. Кути, шурупи і петлі повинні щільно прикріплювати один до одного всі деталі конструкції. Так, замінити їх простіше, ніж, наприклад, каркас, але далеко не факт, що через роки використання ліжка вдасться без зусиль у те ж саме місце приєднати фурнітуру. У дерева і ДСП є властивість зношуватися в районах кріплень, тому краще, якщо ці частини з самого початку будуть максимально міцними.
 


Читайте також: