• 17 років здорового сну
ukraine
0
0
UA RU
09/10/2023

Скільки потрібно спати


Зміст:
  • Корисні функції
  • Оптимальна тривалість сну
  • Наслідки порушення режиму сну
  • Що відбувається, коли людина не спить

Здоров’я людини та сон тісно пов’язані між собою. Відпочинок потрібен не тільки для відновлення сил. Протягом напруженого дня мозок накопичує великий обсяг інформації, що її необхідно обробити. В іншому випадку настає розумове та емоційне «вигорання», що негативно впливає на самопочуття. Нічний відпочинок є вкрай важливим, тому варто розібратися, скільки потрібно спати, аби почуватися добре.

Корисні функції

Сон є однією з найголовніших потреб людини нарівні з необхідністю задовольняти спрагу та голод. Під час нього відбувається коригування всіх функцій організму. Деякі причини, чому він є таким важливим:

  1. Відпочинок для організму. До вечора людина втомлюється, а завдяки сну відбувається припинення пікової активності та перехід у спокійну фазу.
  2. Мозок обробляє та впорядковує отриману за день інформацію. Це відбувається у фазі глибокого сну, коли закріплюються отримані знання.
  3. Адаптація до дня та ночі. Без сну організму нелегко переносити постійну зміну світла та темряви.
  4. Поліпшення здоров’я. Під час відпочинку активізуються Т-лімфоцити, які відповідають за зміцнення імунітету.

Враховуючи це, експериментувати, скільки можна не спати, не варто. Достатня кількість часу, відведеного для сну, — це необхідність. Розглянемо тепер, як довго відновлюється організм після денного навантаження.

Оптимальна тривалість сну

Загалом для повноцінного відпочинку потрібно не менше 7-8 годин, але потреби організму значною мірою залежать від віку. Дорослі люди сплять набагато менше, ніж діти, тіло та мозок яких ростуть і розвиваються.

Найдовше потрібно спати новонародженим — від 14 до 17 годин на добу. Сон немовлят триває трохи менше — 12–16 годин. Діти віком до 2 років відпочивають до 14 годин на добу. В 3-5 років сон займає приблизно 10 годин. Якщо організм активно функціонує, тілу потрібно значно більше часу на відновлення.

У підлітків до 18 років кількість часу поступово нормалізується та досягає норми — 8 годин. Саме стільки необхідно дорослій людині для повноцінного відновлення. Але з віком потреба зменшується до 7 годин.

Наслідки порушення режиму сну

Важливе значення має не тільки тривалість відпочинку, а й відведений для нього час. Отже, о котрій годині потрібно лягати спати? Більшість медиків дійшли висновку, що не пізніше 22:00, щоб на ранок почуватися бадьорим та повним сил. Якщо дотримуватись режиму, системи організму стають більш збалансованими. Своєю чергою, це сприятиме чудовому емоційному стану та міцному здоров’ю.

Звичка занадто пізно лягати призводить до таких негативних наслідків:

  • люди стають дратівливими та запальними;
  • збільшується ймовірність серцево-судинних захворювань;
  • зростає ризик підхоплення застуди через ослаблення імунітету;
  • шкіра набуває сірого відтінку, стає в’ялою, з’являються зморшки.

Ось що буде, якщо пізно лягати спати. Організм не встигатиме достатньо відновлюватись та не справлятиметься з життєво важливими функціями.

Що відбувається, коли людина не спить

Унаслідок недостатнього відпочинку виникають фізичні, психічні та розумові розлади. Уже через добу без сну з’являються негативні наслідки. Кількість гормонів та рівень цукру в крові підвищуються, що викликає стресовий стан. Через дві доби організм починає діяти більш радикально. Мозок вводить невеликі періоди часу непритомності, які називають мікросном. Через 48 годин порушується працездатність імунної системи.

Кожен, хто не спав протягом 72 годин, відчуває непереборне бажання заснути. Здатність мислити стає мінімальною — на рівні рефлексів. Порушений ритм відпочинку викликає пригніченість та параною. Вчені дослідили, скільки людина може не спати. Вона здатна прожити без сну не більше 10 днів, тоді як без їжі — 14.

На відпочинок потрібно відводити достатньо часу, дотримуючись поміркованого ритму життя. Тільки в такому випадку тіло та розум будуть достатньо відновлюватись, що позитивно вплине на здоров’я та емоційний стан.


Читайте також: