• 17 років здорового сну
ukraine
0
0
UA RU
05/7/2023

Хочеться спати, але не можу заснути: що робити


Зміст:
  • Причини безсоння
  • Правильна підготовка до нічного відпочинку
  • Дотримання режиму сну
  • Комфортне спальне місце

Безсоння – досить неприємний стан, який позбавляє людину ранкової «свіжості». Складно почуватися бадьорим і відпочившим, якщо півночі крутишся, весь час прокидаєшся або взагалі не можеш заплющити очі ні на хвилину. Що робити, якщо не можеш заснути, а завтра рано вставати — важливе питання, яке хвилює багатьох людей, адже така неприємність як безсоння хоч раз та відвідувала кожного з нас. Якщо такий небезпечний стан виникає регулярно, ця стаття буде корисною.

Причини безсоння

Спочатку потрібно розібратися, які чинники чи обставини стають причинами погіршення якості сну. Усвідомивши їх, потрібно навчитися усувати чи спробувати уникати прояви у майбутньому.

Часто якість сну погіршується з цілком об'єктивних причин:

  • стрес;
  • синдром хронічної втоми;
  • больовий синдром;
  • нестандартний графік роботи (у нічний час);
  • побічна дія деяких препаратів;
  • незручне спальне місце.

Щоб швидко вирішити проблему та розібратися з тим, що робити, якщо не можеш заснути, важливо проаналізувати кожний із перерахованих пунктів, приміряючи їх на себе. Наприклад, якщо людина приймає довгий час або систематично якісь лікарські препарати, потрібно переконатися, що вони не можуть бути причиною безсоння (почитати інструкцію, ознайомившись із побічними ефектами, поставити питання лікарю). Уважно потрібно відноситися до власного ліжка. Важливо об'єктивно оцінити, чи достатній рівень комфорту забезпечує спальне місце та аксесуари (подушка, матрац, ковдра).

Розуміючи, що причиною може бути стрес чи хронічна втома, не варто одразу йти до лікаря, адже на початковому етапі виникнення проблеми можна впоратися з нею самостійно. Для цього необхідно проаналізувати робочий графік і кількість вихідних на тиждень, місяць, а також годин відпочинку в день. За результатами взяти відпустку, кілька відгулів і надалі стежити за дотриманням нормального режиму.

Важливий момент: якщо очевидних причин безсоння немає, потрібно звернутися по медичну допомогу. Стійке порушення сну може бути наслідком серйозних відхилень в організмі, хронічних захворювань.

Правильна підготовка до нічного відпочинку

Уникнути постійних думок, що робити, якщо не можеш заснути, нескладно, дотримуючись кількох простих і навіть приємних правил від експертів-сомнологів. Вони допомагають якісно розслабитися, а значить підготуватися до повноцінного нічного відпочинку:

  • Тепла ванна або душ. За 1-2 години до відходу до сну допомагають повноцінно розслабитися. Людину в такому стані перестають дошкуляти думки про втому, тому вона спокійно засинає.

  • Провітрювання приміщення. Якщо в кімнаті занадто тепло, це може спричинити безсоння. Таке явище стає наслідком дисонансу. Справа в тому, що температура тіла людини під час сну зазвичай знижується та підвищується після пробудження. Тому для зручного засинання в кімнаті повинно бути холодно.

  • Тепле молоко. Секрет у тому, що молочні продукти містять триптофан. Він і сприяє комфортному і швидкому засинанню.

Іноді фізично почуваєшся чудово, але переживаєш за майбутню ділову зустріч чи неприємну подію, яка сталася сьогодні. Що робити, якщо не можеш заснути через думки — досить поширена проблема. У таких ситуаціях сомнологи дають цілком конкретну рекомендацію. Все просто: взяти аркуш паперу та виписати думки, які турбують. Після цього мозок сприйматиме прописані завдання як виконані, а проблеми — вирішені.

Дотримання режиму сну

Звичка лягати спати і прокидатися в один і той же час допомагає організму налаштувати внутрішню систему, що регулює. Її має кожна людина, але проявити свою ефективність не може через хаотичні режими. Дотримання чіткого графіка допомагає засинати практично миттєво.

Важливий момент: Оптимальна тривалість сну для дорослої людини – 7-9 годин щоночі.

Правильний режим сну включає ще кілька умов:

  • Достатню фізичну активність. Краще вибирати тренувальний план середньої інтенсивності і не перестаратися. Оптимально займатися у першій половині дня, ніж по обіді.

  • Відмова від денного сну. Особливо тривалого (більше 2-х год) та пізнього.
  • Правильна вечеря. Повинен бути пізніше, ніж за 2 год до сну. Важливо наголосити на легких продуктах (овочі, фрукти, йогурт, кефір). Якщо хочеться вуглеводів, їх потрібно їсти щонайменше за 4 години до сну.

Важливий момент: Використання будь-яких електронних пристроїв пізно ввечері негативно впливає на якість сну. Краще відмовитися від перегляду телевізора, відеоігор та смартфона.

Комфортне спальне місце

Дуже часто відповідь на питання, що робити, якщо хочеш спати, але не можеш заснути, потрібно шукати у власній спальні. Старий матрац, незручне ліжко, надто тверда подушка. Спальне місце має бути ідеально комфортним – в таких умовах тіло приймає максимально природну позу, людина швидко розслабляється та приходить сон.

Оптимальним рішенням для повноцінного нічного відпочинку стає ортопедичний матрац. Його наявність нівелює, зокрема, використання ліжка або дивана з нерівною поверхнею, забезпечуючи анатомічно правильне положення тіла людини. Такий ефект виникає завдяки спеціальним технологіям створення ортопедичних матраців, поєднанню сучасних матеріалів. Вибрати відповідний за всіма параметрами виріб, враховуючи вагу людини, розміри ліжка, особисті переваги з урахуванням тканин та наповнювачів, можна у нашому інтернет-магазині «Світ Матраців». Прислухайтеся до порад експертів, вибирайте правильні аксесуари для сну та пам'ятайте, що повноцінний нічний відпочинок – важлива умова для збереження міцного здоров'я.


Читайте також: