• 17 років здорового сну
ukraine
0
0
UA RU
06/6/2023

Чистота та гігієна сну: як часто потрібно міняти постільну білизну


Зміст:
  • Навіщо перестилати постіль часто
  • Що впливає на термін заміни постільних комплектів
  • Що робити, якщо комплект новий

Здорова доросла людина проводить у ліжку від 6 до 8 годин щодня. Навіть у тих, хто звик спати в піжамі, шкіра протягом цього часу торкається постільної білизни. Звичка приймати щоденний душ вечорами є не у всіх, однак і вона не надто впливає на ступінь забруднення наволочки, підковдри та простирадла.

Піт, краплинки слини, найдрібніші частинки шкіри — чудова поживна база для патогенних організмів, що оселяються в кожному ліжку. Повністю позбутися напасті не можна, але максимально скоротити кількість мікроорганізмів цілком реально, якщо знати, як часто потрібно міняти постільну білизну.

​​

Не кожна людина готова зізнатися, що часом забуває міняти простирадла та підковдри з тією періодичністю, яку рекомендують лікарі. Іноді робити це просто ліньки, особливо, якщо зовні ліжко виглядає чистим. Чим же небезпечний сон на несвіжих простирадлах, та як часто потрібно міняти постіль, щоб вона не стала причиною виникнення неприємних захворювань?

Навіщо перестилати постіль часто

Причин для цього не так вже й мало:

  • забруднення тканини внаслідок осідання поту, частинок косметики, кремів для обличчя та тіла, що зволожують;
  • скупчення ороговілих частинок шкіри;
  • розмноження пилових кліщів та скупчення частинок їхньої життєдіяльності;
  • осідання пилу та дрібного сміття з повітря;
  • поява мікроорганізмів: бактерій, грибків, вірусів, які швидко розмножуються у теплому та вологому середовищі.

Все це стає причиною виникнення алергічних реакцій, інфекцій, шкірних захворювань, у тому числі прищів та інших висипів, порушень у роботі органів дихання.

Ну й, звичайно ж, спати на чистих простирадлах набагато приємніше, адже вони пахнуть свіжістю та ароматом кондиціонера. Тяжкий та неприємний запах цілком може бути причиною безсоння та стане точним орієнтиром, що дозволяє зрозуміти, як часто треба міняти постіль.

Що впливає на термін заміни постільних комплектів

Лікарі вважають, що міняти підковдри та простирадла потрібно якомога частіше. Звісно, робити це щодня — стомливо, проте перестилати чисте щотижня — норма. До речі, регулярно прати необхідно не лише білизну, а й подушки, а теплі ковдри віддавати в хімчистку. Вони також накопичуються частинки бруду та стають середовищем, де розмножуються постільні кліщі, що здатні негативно впливати на організм людини.

Терміни, що регламентують, як часто треба міняти постільну білизну, можуть бути різними. Це залежить від таких моментів:

  • стану здоров'я людини;
  • віку — дітям постіль потрібно перестилати частіше;
  • особливостей організму, зокрема пітливості;
  • схильності до алергії;
  • використання нічних косметичних засобів;
  • звичок: спати, не знімаючи макіяжу, їсти в ліжку та ін.;
  • наявності домашніх тварин;
  • пори року.

Останній пункт пов'язаний із температурою навколишнього середовища та особливостями організму людини:

  1. Влітку температура повітря не падає навіть уночі, а більшість людей пітніють сильніше, ніж зазвичай, тому перестилати постіль необхідно кожні 2–3 дні.
  2. Навесні звичка спати з відкритими кватирками та постійно провітрювати спальню призводить до того, що на ліжку осідає квітковий пилок та інші алергени. Людям, схильним до алергії, варто міняти білизну на ліжку раз на 2–3 дні, решті достатньо робити це раз на тиждень.
  3. В осінній період температура навколишнього повітря падає, алергенів у повітрі стає менше, а підвищене потовиділення під час сну поступово зменшується до нормальних показників. У цей час перестилати простирадла можна раз на 7–10 днів.
  4. Взимку більшість людей не відчиняють вікна для провітрювання, запускаючи з повітрям пил, та й алергенів у цей час вже немає. Температура повітря в спальнях помірна та не призводить до підвищеної пітливості, тому зміна постільного в цей період допустима раз на 10–14 днів.

Це лише загальні рекомендації, проте якщо ви звикли стелити свіжу білизну щотижня, ніхто не заважає чинити саме так.

Що робити, якщо комплект новий

Може здатися дивним, але багато господинь, особливо молодих, справді не знають, чи потрібно прати нову постіль. Звісно, треба! Інших думок тут бути не може.

На шляху до магазину комплект постільної білизни проходить безліч етапів:

  • виготовлення тканини та її фарбування;
  • розкрій та пошиття виробів;
  • пакування тощо.

На кожному кроці свого довгого шляху тканина проходить через безліч рук, зберігається на складах у рулонах та у вигляді виробів, транспортується до місця пошиття, зберігання та продажу. Кількість пилу та бактерій, що на ній осідають у процесі, просто неймовірна, тому навряд чи вам захочеться скористатися комплектом, минаючи процес прання.

Запам'ятавши, як часто потрібно змінювати постіль, та діючи відповідно до рекомендацій, ви суттєво знизите алергічні прояви, позбавитеся висипів на обличчі та відчуєте себе бадьорими й здоровими, відмінно виспавшись на ароматній, чистій білизні.


Читайте також: