від
Щоденний повноцінний сон — невіддільна частина загального фізичного та психологічного розвитку дитини. Часто емоційне перенапруження, порушення режиму дня, зловживання гаджетами стають основними проблемами, що заважають вкласти дітей спати. Тому важливо створити особливі умови, які допоможуть налаштуватися на відпочинок. Варто розглянути, як швидко вкласти дитину спати.
У перші роки тривалість нічного відпочинку варіюється в межах 9,5–10 годин. Впродовж цього часу організм приходить до тями після активного дня. Повноцінний сон — обов'язкова умова для відновлення нервової системи, гармонійного фізичного розвитку, підтримання імунітету. Тому з перших років життя важливо дотримуватися правильного режиму активності та відпочинку. Фізичні та емоційні навантаження, ігри, спілкування з однолітками, прогулянки на свіжому повітрі мають бути збалансовані впродовж дня.
Здоровій дитині необхідно до 20–30 хвилин, щоб заснути. Однак точний час залежить від низки факторів. Це повсякденна активність, емоційний стан, особливості режиму дня, здоров'я. Щоб уникнути проблем із нічним відпочинком, насамперед потрібно сформувати звичку спати в один і той самий час. Це дасть змогу не лише зробити розпорядок дня комфортним. Також такий підхід допоможе синхронізувати сон із біоритмами дитини. Точна тривалість нічного відпочинку залежить від віку.
Перед сном необхідно створити відповідну здорову атмосферу в кімнаті. Важливо, щоб дитина змогла розслабитися і налаштуватися на відпочинок. Що варто зробити:
Якщо дитина любить слухати музику, перед сном можна увімкнути спокійні композиції, що налаштовують на відпочинок.
Перед тим як іти спати, потрібно виконати гігієнічні процедури: прийняти душ або ванну, почистити зуби, вмитися. Необхідно, щоб дитина одягла улюблену комфортну піжаму. Масаж та ароматерапія також принесуть користь емоційному стану та допоможуть налаштуватися на сон.
Додатково варто подбати про якість спального місця. Зручне ліжко, матрац помірної жорсткості, натуральна постільна білизна та подушка анатомічної форми допоможуть зробити сон повноцінним.
Переїдання перед нічним відпочинком — одна з поширених причин проблем зі сном у дітей. Останнє вживання їжі необхідне організувати не менше, ніж за 2–3 години. Дитині потрібно пропонувати харчування, що відповідає її віку та стану здоров'я. Перевагу краще віддавати їжі, яка швидко і легко засвоюється. Увечері з меню виключають будь-які солодощі, газовані напої, фастфуд, висококалорійні м'ясні страви.
Розглядаючи, як швидко заснути дітям, потрібно врахувати негативний вплив на біоритми ввечері відеоігор, скролінгу в інтернеті, перегляду мультфільмів зі спецефектами. Використання гаджетів перед сном перевантажує нервову систему. Крім того, блакитне випромінювання екранів перешкоджає природному виробленню мелатоніну — гормону сну. Тому потрібно створити в дитини здорову звичку відмовлятися від проведення часу з гаджетами щонайменше за 1,5–2 години до нічного відпочинку. Краще приділити увагу малюванню, прослуховуванню аудіоказок. Також можна читати книжки разом із батьками. Ці заняття корисні не тільки для емоційного стану, а й для загального інтелектуального розвитку в перші роки життя.
Якщо в дитини виявлено перманентні проблеми зі сном, наприклад, нічні жахи, сомнамбулізм, апное, необхідно звернутися за консультацією до педіатра. Це дасть змогу визначити причини труднощів і вжити відповідних заходів.