від
Сомнологи рекомендують спати від 6 до 9 год. для повноцінного відпочинку, правильного відновлення організму і збереження відмінного самопочуття. Ці цифри наводяться невипадково. Вони — результат вивчення сну як одного з найважливіших процесів у житті людини. Значення повноцінного відпочинку складно переоцінити. Здоровий сон допомагає мозку перезавантажитися, сприяє зміцненню імунітету, нормалізує психоемоційний стан. Порушити його перебіг просто, проте негативні наслідки у вигляді тривожності, дратівливості та погіршення загального самопочуття не змусять себе довго чекати. Що таке фази нічного відпочинку, у чому важливість усвідомлених снів, як зберігати бадьорість і гарний настрій завдяки правильному режиму — читайте далі.
Сон має бути якісним, щоб організм встигав повноцінно відпочити і відновитися. Він складається з двох фаз, що чергуються приблизно по 5–7 разів за ніч. Це норма, за відсутності якої вдень людина почувається млявою, апатичною і втомленою. Ідеальний варіант — 5 циклів (чергування повільної та швидкої фаз).
Сон людини включає такі процеси:
На думку вчених нічні сюжети — результат роботи підсвідомості. Вони багато чого можуть розповісти про фізіологічний стан людини, а ось їхня відсутність — тривожний сигнал про порушення, які відбуваються в організмі.
Розібравшись, у якій фазі сну сняться сни, важливо зрозуміти, в чому полягає практична користь цього фізіологічного стану. Повноцінний відпочинок необхідний для нормальної життєдіяльності людини. Його переваги:
Природа сновидінь досі залишається не до кінця вивченим явищем. Однак достеменно відомо, що вони корисні для здоров'я і вважаються одним із головних критеріїв нормальної роботи організму.
Яскраві барвисті сюжети, які приходять до людини у вигляді снів. Вони — результат перероблення масиву інформації, отриманої за день. Складно переоцінити значення сновидінь для психологічного і психічного здоров'я людини. На етапі глибокого сну приходить натхнення, з'являються ідеї для виходу зі складних життєвих ситуацій, а в результаті — гармонізується емоційний фон.
Неправильний режим, відсутність повноцінного відпочинку, нічна активність провокують різні порушення фізіологічних процесів в організмі. Одне з найсерйозніших для психологічного здоров'я людини — занадто коротка фаза швидкого або глибокого сну, відсутність видінь. Така ситуація може стати причиною розумової перевтоми та дратівливості.
Виникає логічне запитання: немає глибокого сну — що робити? Часто причина у відсутності нормальної підготовки до відпочинку. Необхідно:
Щоденний ритуал із простих дій допоможе повернутися до якісного відпочинку зі сновидіннями. Це дасть змогу відновити психологічне здоров'я, уникнути хронічної втоми.
Пропрацювати страхи, позбутися тривожних станів — така можливість з'являється на етапі усвідомленого сну. Ученим поки що не вдалося з'ясувати точну причину цього фізіологічного процесу. Однак відомо, що усвідомлений сон — це особливий стан організму, за якого людина відчуває себе сплячою, але може керувати сценарієм бачення. Відрізнити його від звичайного просто. Сплячий сприймає всі навколишні звуки.
Найчастіше люди бачать контрольовані сни випадково. Однак можна навчитися входити в цей стан. Достатньо вибудувати бажаний сюжет. Його «проживання» допомагає змінити реальне ставлення до конкретних явищ і подій.
Сон — дивовижний, складний і важливий для людини фізіологічний процес. До його порушень призводить неправильний режим і відсутність повноцінного нічного відпочинку. Таких ситуацій важливо уникати, адже на кону психологічне здоров'я та емоційна рівновага.