Повернутись до покупок
Кошик
18 років добрих ранків
0
Укр
Рос

Спимо за правилами: як фази сну впливають на людину

24.02.2023
Рейтинг 0
(0)
Зміст:
  • Якими бувають фази сну
  • Фази сну за годинником: у чому їхні особливості
  • Фаза повільного сну
  • Фаза REM-сну
  • Коли найкраще прокидатися

Ритм сучасного життя такий, що людина постійно економить час за рахунок сну. Час, необхідний на перезавантаження організму, скорочується на догоду роботі, посиденькам із друзями, перегляду фільмів та іншим необов'язковим, але приємним речам. Такий стан небезпечний, адже якісний і достатній за часом сон відповідає за психоемоційний стан, зміцнює імунітет та нервову систему, дає мозку можливість перезавантажитись.

Встановлено, що людина проводить уві сні приблизно третину життя. Це означає, що з 90 прожитих років 30 Ви просто проспите. Досить багато, правда? А від того, як Ви будете спати, залежить не тільки настрій, а й зовнішній вигляд, стійкість до стресів і здатність організму чинити опір хворобам. То що ж потрібно знати про сон, щоб умовні 30 років не пройшли даремно?

Якими бувають фази сну

Для вивчення особливостей сну існує такий медичний розділ, як сомнологія. Вчених-сомнологів цікавлять стадії сну і його фізіологія. Використовуючи спеціальні прилади, вони фіксують фізіологічні реакції сплячої людини, аналізують мозкову активність вночі. Фахівці встановили, що сон поділяється на дві основні категорії: швидкий і повільний. Кожна стадія призначена для виконання певних завдань і має свою тривалість.

Фази сну за годинником: у чому їхні особливості

Сон починається з процесу засинання. Це своєрідна підготовка тіла до сну. Якщо ви помітили, що повіки наливаються тяжкістю і доводиться стримувати позіхання, настав час укладатися в ліжко. Якщо "прогуляти" момент, наступного доведеться чекати приблизно 1,5 год. – стільки знадобиться організму, щоб налаштуватися на відпочинок.

Фаза повільного сну

Повільний сон або Non-REM приходить після засинання і складається з 4 стадій. Загальна тривалість такого сну – приблизно 90 хвилин. Сон у цей час глибокий і відрізняється наступними характеристиками:

  • рівне дихання;
  • знижений тиск;
  • розслаблене тіло;
  • очі під повіками нерухомі або здійснюють повільні рухи;
  • мозок проявляє невелику активність.

У цій фазі тіло максимально розслабляється і відпочиває, відновлюючи фізичні можливості.

Фаза REM-сну

Швидкий сон або, як його називають фахівці, REM-сон приходить на зміну повільному. Цей стан триває 10-15 хвилин і характеризується такими показниками:

  • прискорене серцебиття;
  • тиск і температура підвищуються;
  • очі під повіками здійснюють швидкі хаотичні рухи;
  • активність мозку максимально збільшена;
  • може спостерігатися посмикування м'язів, судомні рухи рук або ніг.

У цій фазі людина бачить сни і якщо розбудити, вона напевно зможе розповісти, що снилося.

REM-фаза сну і Non-REM чергують одна одну, замикаючись у цикл. Спочатку людина занурюється в повільний сон, за 90 хв проходить усі стадії, потім на зміну приходить швидкий сон, який спочатку триває не більше 5-10 хв. Коло запускається заново, причому частка повільного сну зменшується, а швидкого – збільшується. Протягом ночі проходить 5-6 циклів.

Коли найкраще прокидатися

Встановлено, що перезавантаження ЦНС і запуск відновлення організму людини проходять у період 22.00-24.00. Цей період вважається оптимальним для засинання, а ось ті, хто звик вкладатися в ліжко опівночі, не надто бережуть свою нервову систему і часто бувають дратівливими.

Знаючи, як працюють фази сну за часом, можна приблизно розрахувати оптимальний час для підйому. Сомнологи стверджують, що оптимальний час для цього – швидкий сон. У цей період активність організму підвищується і скинути з себе розслаблений сонний стан буде простіше.

 Якщо після пробудження ви відчуваєте млявість і розбитість, найімовірніше, будильник застав вас у повільній фазі сну. Сьогодні існують спеціальні датчики сну і фітнес-браслети, які знімають показники активності під час сну. З їхньою допомогою можна точно встановити період, коли слід прокидатися.

Прагнучи зробити нічний відпочинок повноцінним, а сон – міцним, варто пам'ятати не тільки про кількість, а й про якість сну. Навіть довгий 8-годинний сон не завжди гарантує гарний відпочинок, тому варто заздалегідь подбати про свій комфорт. Легка прогулянка перед сном, нежирна вечеря, приємне спілкування та зниження активності хоча б за 3-4 години до сну зроблять ваш відпочинок повноцінним, а сон міцним.

Сон
Здоров'я
Читайте також
Подушки
Сон
З подушкою чи без: який сон корисніший?
Зміст: Навіщо необхідна подушка Сон без подушки: користь і шкода для організму Аргументи “за” Аргументи "проти" Одна з найбіл...
24.02.2023
Рейтинг 0
(0)
Сон
Здоров'я
Користь і шкода денного сну: коли час узяти паузу?
Зміст: Денний сон: користь чи шкода для організму Користь денного сну Шкідливий вплив денного сну Скільки потрібно спати в обід ...
24.02.2023
Рейтинг 0
(0)
Сон
Здоров'я
Як обрати найкращу позу для сну, щоб вранці нічого не боліло?
Зміст: Чому хороший сон важливий Чому потрібно спати правильно Як правильно: найкращі пози для сну На спині На боці На животі ...
24.02.2023
Рейтинг 0
(0)
Матраци
Сон
Міцний і здоровий сон: скільки потрібно спати, щоб відпочити
Зміст: Як залежить тривалість сну від різних причин Як зрозуміти, скільки має спати людина Вплив віку на тривалість сну Як забезпе...
24.02.2023
Рейтинг 0
(0)
Матраци
Сон
ТОП матраців. Вибір року
ТОП 12 МАТРАЦIВ 2022 «Світ Матраців» традиційно підводить підсумки року та знайомить Вас із рейтингом 12-ти матраців,...
22.02.2023
Рейтинг 0
(0)
Для дітей
Здоров'я
Як забезпечити безпеку дитини у будинку?
Зміст: Що зробити насамперед Як убезпечити ліжечко новонародженого Безпечна спальня для старших дітей Якщо більшість дорослих л...
01.02.2023
Рейтинг 0
(0)