Повернутись до покупок
Кошик
18 років добрих ранків
0
Укр
Рос

Міцний і здоровий сон: скільки потрібно спати, щоб відпочити

24.02.2025
Рейтинг 4.5
(302)
Зміст:
  • Як залежить тривалість сну від різних причин
  • Як зрозуміти, скільки має спати людина
  • Вплив віку на тривалість сну
  • Як забезпечити якість сну

Якщо кількох людей запитати, скільки годин потрібно спати, щоб виспатися, кожен відповість по-різному, але більшість зійдуться на 8 годинах. Це установка, закладена в людях під впливом громадської думки, проте з реальністю вона має мало спільного.

Сомнологи стверджують, що у багатьох людей середня потреба в нічному відпочинку дійсно дорівнює 6-8 год. Водночас, є чимало короткосплячих людей, яким для відновлення організму достатньо 5-6 год, і довгосплячих, які пристосувалися проводити в ліжку понад 9 год.

Відповідь на питання про те, скільки годин має спати людина, криється в генетичних особливостях. Потреба тіла уві сні та його тривалість закладається в організмі з моменту народження й остаточно формується приблизно до 19-20 років. Надалі тривалість сну практично не змінюється.

Як залежить тривалість сну від різних причин

Генетика – це, звісно, важливо, проте на тривалість сну дорослої людини впливають й інші причини:

  • хвороби та сильний стрес здатні як збільшити, так і зменшити час, проведений у ліжку;
  • нескладні спортивні тренування та позитивні емоції зменшують потребу у сні;
  • сильні фізичні навантаження та надмірна розумова діяльність змушують людину відводити більше часу на відновлення.

На те, скільки має тривати сон, впливає навіть пора року. Згадайте, як не хочеться вилазити з-під теплої ковдри взимку, і як сонечко та прохолодний ранковий вітерець виштовхують вас із ліжка влітку.

Як зрозуміти, скільки має спати людина

Стан сну – це фізіологічний процес, за якого організм людини сповільнює зовнішні реакції і вступає в режим специфічної мозкової діяльності. Помилково стверджувати, що уві сні мозок відпочиває. Навпаки, відпочиває і розслабляється тіло, а мозок продовжує наполегливо працювати, обробляючи отриману за день інформацію.

Сон включає 2 основні фази – швидку і повільну.

  1. Починається він із періоду засинання, який зазвичай триває 10-15 хв і переходить у повільну фазу сну. Такий стан триває близько 90 хв: очні яблука залишаються нерухомими й закочуються вгору, тіло розслабляється, організм відпочиває.
  2. Через півтори години настає фаза швидкого сну, тривалістю 10-20 хв. У цей період може спостерігатися прискорене серцебиття і підвищення температури. Очні яблука приходять у рух, повіки тремтять, а мозок пропускає нову порцію інформації. Результат такої роботи – сновидіння.

Цей процес циклічний і після швидкого сну знову приходить повільний, щоправда, з кожним новим циклом тривалість повільного сну скорочується, а швидкого – збільшується.

Сомнологи вважають, що здоровій людині достатньо для відпочинку п'яти повних циклів по 90-100 хв, тобто 7,5-8 год. Це і є відповідь на запитання, скільки має спати доросла людина.

Вплив віку на тривалість сну

На те, скільки людина має спати, впливає і вік. Малюкам необхідно більше часу на оновлення організму, адже недарма кажуть, що уві сні діти ростуть. Новонароджені зазвичай проводять у ліжку до 20 годин на добу, а люди похилого віку можуть спати 5-6 год і почуватися відпочилими.

Подивимося, яка норма сну для людини різного віку на думку сомнологів.

Щоб почуватися відпочилим і повним сил, час повноцінного сну має залишатися кратним 90 хв. Тобто спати потрібно або 7,5 або 9 год. Хоча, тим, хто звик спати мало, достатньо й шестигодинного відпочинку. У цьому разі момент пробудження припадає на фазу швидкого сну і вставати легше.

Як забезпечити якість сну

Це, мабуть, один із найважливіших для здоров'я та гарного самопочуття моментів. Варто привчитися лягати і прокидатися в один і той самий час. Це дасть змогу налагодити індивідуальні біоритми: сон стане міцнішим і продуктивнішим.

Важливе значення надається правильному вибору спального місця, комфортній температурі в кімнаті та зручності спального приладдя.

Щоб забезпечити комфортний відпочинок, зверніть увагу на якість матраца і зручність подушки. Можливо, їм давно слід знайти заміну, адже продавлений матрац, що наминає боки зламаними пружинами, не сприяє повноцінному відпочинку. А жорстка грудкувата подушка замість відпочинку принесе головний біль і важкість у потилиці. У такому ліжку можна провести скільки завгодно годин, і все одно почуватися так, ніби побував під асфальтовим катком. Для міцного і здорового сну важливо добре провітрити кімнату і приготувати комфортну ковдру, яка підходить за сезоном.

Матраци
Сон
Читайте також
Матраци
Сон
ТОП матраців. Вибір року
ТОП 12 МАТРАЦIВ 2022 «Світ Матраців» традиційно підводить підсумки року та знайомить Вас із рейтингом 12-ти матраців,...
22.02.2025
Рейтинг 4.7
(195)
Сон
Здоров'я
Чи можна спати з нічником
Існує думка, що нічний відпочинок навіть при тьмяному світлі небезпечний для здоров'я. Найчастіше при нічниках сплять діти, які бояться ...
19.02.2025
Рейтинг 4.8
(137)
Ліжка
Інтер'єр
Дизайн великої спальні: правильні акценти для стильної обстановки і затишної атмосфери
Спальня — головна кімната в будинку. Вона призначена для нічного відпочинку і відновлення, проте часто використовується як робоча зона або м...
19.02.2025
Рейтинг 4.9
(99)
Ліжка
Інтер'єр
Які ліжка зараз у моді: огляд варіантів
Ліжко — важлива деталь інтер'єру спальні. Його естетичні характеристики мають вдало поєднуватися з продуманою ергономікою, що дарує комф...
19.02.2025
Рейтинг 4.7
(105)
Ліжка
Яке ліжко не буде скрипіти
Комфортне, тихе спальне місце — запорука повноцінного відпочинку. Сторонні звуки дуже дратують і позбавляють спокою. Один із них — скрип ліж...
19.02.2025
Рейтинг 4.8
(101)
Ковдри
Догляд
Щільність ковдри: як вибрати і не прогадати
Комфортний температурний режим під час сну — один із важливих чинників чудового відпочинку і самопочуття вранці. Потрібно не тільки забезпеч...
19.02.2025
Рейтинг 4.7
(168)