• 17 років здорового сну
ukraine
0
0
UA RU
31/1/2023

Як зонувати спальню за допомогою освітлення


Зміст:
  • Навіщо зонувати спальню світлом
  • Рівні освітлення та їх призначення
  • Особливості зонування спальні світлом
  • Центральна зона
  • Зона ліжка
  • Зона відпочинку
  • Робоча зона
  • Зона для дитини

Світлове зонування приміщень – не просто модний тренд, а важливий дизайнерський прийом. Він дозволяє розділити спальню, передпокій або вітальню на окремі зони без використання громіздких шаф або перегородок, що з'їдають дорогоцінні квадратні метри. Правильно розроблене та реалізоване освітлення у спальні дозволяє зробити її затишною. Продумавши кількість та розташування джерел світла, нескладно виділити окремі зони, кожна з яких має важливе значення.

Навіщо зонувати спальню світлом

Спальня – особливе місце, що потребує індивідуального підходу. Зазвичай це невелика кімната з одним вікном, і якщо розмежувати її предметами, місця для пересування не залишиться. Сучасне освітлення спальні дозволяє вирішити питання зонування простішими засобами. Його завдання:

  • позначити межі зон;
  • підкреслити їхнє функціональне призначення;
  • додати простору інтимності та комфорту.

Розмежовувати освітлення спальні варто навіть у тому випадку, коли її площа досить велика. Розстановка світлових акцентів повинна бути такою, щоб кімната залишалася легкою та повітряною, але при цьому для кожного заняття виділявся свій куточок.

Рівні освітлення та їх призначення

Лікарі давно встановили, що недостатнє освітлення стає не лише причиною захворювань очей, а й негативно впливає на загальне самопочуття людини. Саме тому у будь-якому приміщенні, незалежно від його призначення, має бути кілька джерел світла.

Проектувальники виділяють чотири рівні розташування освітлювальних приладів:

  • верхній – споти, стельові світильники та люстри;
  • середній – настінні торшери, бра, підвісні світильники на довгих шнурах;
  • нижній – підлогові та настільні лампи;
  • внутрішній – світлодіодне підсвічування подіумів, нижньої частини меблів.

За функціональним призначенням освітлення ділиться на загальне, локальне та декоративне. Перше вибирають як основний варіант, що забезпечує світло в спальні, друге – для підсвічування певної зони, а третє відповідає за красу та затишну атмосферу.

Особливості зонування спальні світлом

Спальня призначена не лише для нічного сну, а й для комфортного відпочинку протягом дня. Тут немає потреби у яскравому світлі, навпаки, освітлення для спальні потрібно вибирати так, щоб можна було максимально розслабитися. Незалежно від розмірів приміщення, в спальні можна розмістити кілька зон, кожна з яких потребує особливого відношення.

Центральна зона

У цій частині кімнати зазвичай розміщують ліжко. У темний час доби тут знадобиться розсіяне м'яке світло, що охоплює весь простір спальні. Найчастіше для цього використовують люстру, а лампочки підбирають так, щоб світло було теплим та затишним.

Низько звисаюча люстра в спальню з низькою стелею найімовірніше не поміститься. Для таких кімнат зазвичай використовують пласкі світильники для стель або кілька спотів, з'єднаних в єдиний ланцюг. 

Таке освітлення у спальні без люстри буде оптимальним та цілком достатнім.

Зона ліжка

Незалежно від наявності та якості загального освітлення, у цій частині спальні необхідно створювати додаткові джерела світла. Для підсвічування цієї зони зазвичай використовують:

  • настільні лампи;
  • низько розташовані підвісні світильники;
  • бра;
  • споти, вмонтовані в узголів'я ліжка;
  • точкові світильники над узголів'ям.

Ще один варіант освітлення ліжкової зони – декоративні діодні стрічки, які монтуються в узголів'я ліжка або на прилеглу стіну.

У будь-якому випадку важливо зробити так, щоб вмикати і вимикати приліжкові світильники можна було, не встаючи з ліжка. Ще краще, якщо напрямок і яскравість світла можна регулювати з допомогою диммера.

Зона відпочинку

Якщо розмір спальні дозволяє поставити затишне крісло для читання та відпочинку, в цій зоні також знадобиться окреме освітлення. Щоб читати було комфортно, краще купити торшер для підлоги або розмістити бра на прилеглій стіні.

Додати романтики куточку відпочинку дозволяє використання декоративних ліхтариків, зібраних за принципом гірлянди.

Їх можна красиво розташувати на прилеглій стіні або звісити з карниза – все залежить від розташування меблів.

Робоча зона

Спальня часто служить не тільки зоною відпочинку, а й відокремленим місцем для роботи. Основного освітлення у цьому разі явно недостатньо, тому знадобиться додаткове джерело світла. 

Найчастіше це гарна настільна лампа, низько розташований підвісний світильник або настінний світильник, положення якого легко регулюється.

Те саме стосується і підсвічування туалетного столика, проте в цьому випадку дівчата зазвичай вважають за краще купити спеціальне дзеркало з підсвічуванням.

Зона для дитини

Коли в сім'ї є маленька дитина, її ліжечко та інше приладдя зазвичай розташовуються в батьківській спальні. Щоб мамі було простіше підходити до дитини вночі, у цій зоні необхідно налагодити окреме освітлення. Підсвічування дитячої зони має бути комфортним і лагідним, щоб не турбувати сон дитини, але достатнім для того, щоб мамі не доводилося мружитися і придивлятися до малюка.

Давно минули часи, коли єдиним джерелом світла у приміщенні була люстра. При правильному плануванні якісні світильники дають гарне світло в спальні, а дизайн таких пристроїв допомагає доповнити інтер'єр.


Читайте також: