Сучасний ринок меблів наповнений десятками різновидів товарів для сну та відпочинку, і, якщо піднімається питання, що вибрати — диван або ліжко, підійти до його вирішення потрібно з урахуванням багатьох нюансів. Кожна група таких виробів має свої переваги та недоліки, відрізняючись один від одного як дизайном, так і функціоналом, габаритами, вагою, сировиною, використовуваною для виготовлення. Які параметри та характеристики врахувати перед покупкою, щоб спальне місце було максимально комфортним і гармоніювало із загальною обстановкою кімнати, поговоримо детальніше.
Кінцевий вибір меблів для сну залежить від різних параметрів. Спочатку тип виробу підбирається в залежності від розміру приміщення. У спальнях, не обмежених малим метражем, можна встановити просторе ліжко. Поширене дизайнерське рішення — розміщення елемента в центрі кімнати. Це може бути масивний варіант з різьбленими бильцями або в популярному стилі модерн. Крім того, що виріб стане акцентом спальні, він забезпечить абсолютну атмосферу затишку, створивши сприятливі умови для гарного відпочинку. Але в невеликому або багатофункціональному приміщенні за типом прохідного залу, дитячої кімнати або малогабаритної квартири більш гармонійно впишеться диван, на який можна покласти функцію не тільки щоденного спального місця, але й зручного тимчасового розміщення гостей.
Вибираючи, який диван або ліжко купити для повноцінного відпочинку, важливо врахувати принципові відмінності цих типів меблів один від одного. Так, ліжко не оснащується механізмом трансформації, в той час, як більшість диванів є розкладними, що вимагає додаткових маніпуляцій перед сном. Зараз випускається кілька розмірів ліжок і, відповідно, матраців до них. Підібрати довжину та ширину спального місця можна з урахуванням зросту людини.
Дивани ж виграють в плані різноманітності моделей, які передбачають різний спосіб подовження спального місця: в ширину або в довжину. Крім того, м'які меблі такого призначення відрізняється хорошою маневреністю. У більшості сучасних моделей сидіння легко знімається з каркаса, що полегшує процес перестановки виробу всередині приміщення, а також спрощує його завантаження в транспорт і перевезення. Така продукція підбирається за типом механізму трансформації з урахуванням ваги та віку сплячого. Широкий асортимент оббивної тканини передбачає можливість вибору її забарвлення, структури та наявності додаткової здатності відштовхувати воду та запахи.
М'які меблі для нічного відпочинку мають низку специфічних характеристик і особливостей, що відрізняють її від стандартних ліжок. Так, дивани:
Багато сучасних моделей допускають використання топпера, що не входить в заводську конструкцію, але призначеного для коригування жорсткості спальної частини. Також корисні додаткові функціональні елементи, до яких відносяться дерев'яні врізні вставки в підлокітниках, які сприяють збереженню тканини, попереджаючи появу на ній відбитків рук при торканні. Також це можуть бути вбудовані в конструкцію стільниці, відкриті бічні або потаємні полички для книг і дрібниць, а в кутових моделях — акуратні підставки для світильників. При необхідності економії простору в житловій кімнаті, багатофункціональність виробу виявиться вельми корисною.
Конструкція стаціонарного ліжка служить довше, ніж предмети м'яких меблів. Виріб передбачає наявність ортопедичного ефекту. Рівне днище та правильно підібраний знімний елемент для сну забезпечить рівномірну підтримку тіла сплячого. Це зніме навантаження з хребта й спинних м'язів, позбавить від порушень сну та ранкового дискомфорту в області спини. Іншим істотним достоїнством такої продукції є можливість заміни тільки знімного матраца, але не основи, що економить кошти та виключає необхідність транспортування до реставраційної бази.
Але ліжка відрізняються малою транспортабельною здатністю: їх складніше пересувати в кімнаті через порівняно велику вагу та неможливість розбирання на окремі складові. Крім того, такий варіант не підходить в якості резервного спального місця, так як заповнює істотно велику площу кімнати та не складається.
Щоб розмістити диван або ліжко в однокімнатній квартирі також потрібно врахувати чисельність домочадців і необхідність розміщення додаткових спальних місць. Для 1-2 людей підійдуть обидва варіанти, але сім'ям з дітьми, літніми родичами, а також тим, хто любить приймати гостей з ночівлею, краще купити два невеликих диванчика, які залишать вільний простір в приміщенні та будуть виконувати своє пряме призначення, забезпечуючи комфортну зону для відпочинку протягом дня та вночі.
Серед недоліків таких меблів можна виділити необхідність чищення оббивки. При відсутності вологовідштовхуючих властивостей тканини, вона швидко покриється плямами та втратить первинний зовнішній вигляд. Також термін служби диванів обмежений через зношуваність внутрішньої частини (пружинного блоку, наповнювача). Швидкість зношування механізму трансформації безпосередньо залежить від частоти складань і розкладань.
Кінцевий вибір типу меблів для сну залежить від уподобань власників житла. Але, щоб покупка виявилася дійсно вдалою, вона повинна базуватися на аналізі слабких і сильних сторін різних варіантів таких виробів. Підбирається конкретна модель, що задовольняє загальний дизайн приміщення, оцінюється практична складова. Вагомим нюансом стає ціновий аспект продукції, тому при її підборі також важливо звернути увагу на якість основних деталей та фурнітури.